Zamówienia publiczne a wojna w Ukrainie – pytania i odpowiedzi
Jakie zagrożenia wiążą się z korzystaniem ze zwolnienia ze stosowania Prawa zamówień publicznych przy wykonywaniu zadań z zakresu pomocy uchodźcom z Ukrainy? O czym należy pamiętać przygotowując umowę o zamówienie publiczne w czasie wojny? Na m.in. te pytania odpowiada prawnik Konrad Dyda.
Co prawda działania wojenne nie toczą się na terytorium Polski, jednak nie ma wątpliwości, że ich skutki w różnych sferach będą widoczne nad Wisłą. Także na rynku zamówień publicznych. Można wskazać tu co najmniej kilka obszarów: odpływ pracowników z Ukrainy, z których pracy korzystało wielu wykonawców, pogłębienie się dynamiki wzrostów cen przekładającej się na koszty realizacji kontraktów publicznych, czy zmiany legislacyjne wprowadzone 13 marca br. Każda z tych sfer może w poważny sposób przełożyć się na sytuację na rynku zamówień publicznych. Z pewnością jednak należy spodziewać się perturbacji w realizacji już zawartych umów o wykonawstwo zamówienia publicznego oraz o znalezienie wykonawców zamówień, które dopiero mają zostać udzielone.
Jakie są najważniejsze problemy wykonawców i zamawiających w związku z trwającą wojną?
Zasygnalizowane powyżej zagadnienia przekładają się na najważniejsze problemy wykonawców i zamawiających. Należą do nich przede wszystkim zagrożenia związane z terminową realizację zawartych umów, przybierające niekiedy nawet postać realnej groźby ich zerwania oraz konieczność ich waloryzacji, wynikającą z rosnących cen oraz zakłócenia łańcuchów dostaw związaną chociażby z nałożonymi na Rosję sankcjami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta